Menu Zamknij

Jak napisać skuteczny list motywacyjny ?

Jeśli decydujesz się załączyć taki list do swoich dokumentów aplikacyjnych ( nie ma takiego obowiązku, zazwyczaj firmy podają w jakiej formie należy przesłać dokumenty) to zwróć uwagę na to, jakie informacje w nim zamieścisz.

To nie może być szablon z Internetu zaczynający się słowami „ Szanowna Pani, w nawiązaniu do oferty….”

Jeśli zaczniesz w ten sposób to gwarantuję Ci, że nikt dalej tego nie przeczyta a w najgorszej sytuacji, nie sięgnie już po Twoje CV, które może być bardzo dobre.

Twój list musi od początku zachęcać rekrutera do przeczytania go i zakwalifikowania Cię do grupy „interesujące”.

Uważaj również na zbyt osobiste frazy w stylu „ obudziłam się dzisiaj rano z myślą jak wspaniale było by dla Was pracować i jestem przekonana o tym, że ….” To trochę egzaltowana wypowiedź i możesz trafić do grupy „ coś tu jest nie w porządku”.

Skuteczny list motywacyjny musi być krótki, podsumowujący Twoje CV ( ale uwaga! nie kopiuj treści i szczegółów) i przede wszystkim musi zawierać wyraźną chęć podjęcia pracy.

Decydując się na napisanie listu motywacyjnego poświęć czas i dobrze się zastanów nad tym, co będzie miało znaczenie dla rekrutera czy innego odbiorcy ?

Zamiast zarzucać kogoś mnóstwem faktów ze swojego życia zawodowego, w nadziei, że chociaż jeden trafi w czyjeś ( rekrutera) przekonanie, wybierz 1-3 doświadczenia, które w Twojej opinii, odbiorca tego listu powinien wziąć pod uwagę.

Dosłownie kilka faktów bo całą resztę masz przecież w CV.

Taka postawa przekona rekrutera już na wstępie, że jesteś kandydatem, który proponuje rozwiązania zamiast niepotrzebnie zarzucać faktami.

Przesyłanie listu motywacyjnego dobrze się sprawdza w sytuacji, w której znamy personalia osoby, która jest odpowiedzialna za rekrutację. Wystarczy zadzwonić do firmy i grzecznie zapytać o nazwisko tej osoby, gwarantuję Ci, że otrzymasz wszystkie potrzebne dane.

Mając te informacje Twoja wiadomość jest bardziej spersonalizowana, wysyłasz list do konkretnej osoby, to jest bardzo ważne.

Kolejna sprawa to odrobienie lekcji z wymagań danego stanowiska, na które aplikujesz. Możesz wtedy w treści listu uwypuklić te umiejętności, które odnoszą się do zamieszczonych wymagań.

To z pewnością Cię wyróżni.

Świetną okazją dla Ciebie do wyróżnienia się jest także sytuacja, w której zostałaś przez kogoś polecona firmie, możesz się wtedy na tę osobę powołać.

Biorąc pod uwagę wszystkie wskazówki możesz już przystąpić do wnikliwej analizy swojego CV i na tej podstawie napisać skuteczny list motywacyjny.

Taki, który będzie chciało się czytać.

Taki, który wyróżni Cię z setki innych kandydatów.

Taki, który pomoże Ci otrzymać zaproszenie na rozmowę.

Jeśli chcesz otrzymać przykład takiego listu motywacyjnego kliknij tutaj.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *