Menu Zamknij

Jak przygotować dobre CV, które nas wyróżni?

Napisanie CV w dzisiejszych czasach to pestka. W Internecie można znaleźć tysiące gotowych szablonów do stworzenia różnych jego wersji i jak wiadomo wszyscy ochoczo z nich korzystają ku utrapieniu rekruterów otrzymujących tysiące podobnych dokumentów.

W tym artykule chcę zwrócić Twoją uwagę na inne, ważne aspekty tworzenia dokumentów aplikacyjnych a mianowicie skuteczność, wyróżnienie się i wartość merytoryczną bo to one decydują o powodzeniu w rekrutacji.

Zacznę od tego, że skuteczne CV musi być interesujące, czytelne i spójne.

Ma sprawić , by czytająca je osoba pomyślała o Tobie jak o kandydacie, którego właśnie poszukuje.

Jeśli potrafisz już w pierwszych 20 słowach zdobyć uwagę rekrutera to jesteś na właściwej drodze.

Dlatego zacznij od krótkiego streszczenia swojego doświadczenia ale zrób to w taki sposób aby odrazu przekazać rekruterowi, że dysponujesz tym, co jest wymagane na oferowanym stanowisku.

Dużo pisz o osiągnięciach, wynikach a nie o zakresie odpowiedzialności.

Podawaj konkretne przykłady a jeśli możesz to jeszcze ująć liczbowo, procentowo to znacznie zwiększysz swoje szanse na odzew ze strony rekrutera.

Przykład:

specjalista ds. personalnych z ponad 5 letnim doświadczeniem w prowadzeniu masowych rekrutacji pracowników produkcji. Osiągnięcie: zwiększenie poziomu zatrudnienia z poziomy X do Y w ciągu XX miesięcy.

Kolejny ważny aspekt to umiejetność podkreślenia i wyeksponowania tych informacji, które są istotne dla odbiorcy. Dlatego za każdym razem, pisząc swoje CV nawiązuj do oferty pracy i podkreślaj te dokonania i kompetencje, które mogą zainteresować osoby decydujące o tym czy warto się z Tobą ( kandydatem) umówić na rozmowę.

Przykład:

zarządzałem 6 osobowym zespołem.

Uzupełnij to stwierdzenie o coś wartościowego. Może ktoś w Twoim zespole dzięki Tobie awansował? Albo może Twój zespół znacznie przekroczył plany sprzedażowe?

Podawaj konkretne przykłady, najlepiej w liczbach. Wszyscy kochają liczby.

Eksponuj, podkreślaj to co jest ważne dla odbiorcy ( czytaj ofertę pracy uważnie, tam znajdziesz wszystko) i ograniczaj wszystkie pozostałe i nieistotne informacje, zwłaszcza jeśli zmieniasz branżę.

Właściwa objętość CV może stanowić 2 strony, absolutnie maksymalnie to 3 i nie więcej.

Minęły już czasy, kiedy wymagano 1 stronicowego CV bo przecież jeśli masz napisać coś przekonującego o sobie to potrzebujesz trochę miejsca.

Nie szalej z kolorami i grafiką, nie chodzi o fantazję kandydata tylko o treść i to przyciągającą treść.

Używaj jak najbardzej standardowych czcionek.

Możesz dołączyć fotografię choć to sprawa dyskusyjna ale ma to być aktualne i profesjonalne zdjęcie takie, żeby rekruter mógł Cię bez trudu rozpoznać podczas spotkania.

Daruj sobie fotki z wakacji czy imienin u cioci bo to źle świadczy o kandydacie.

Lepiej już nie zamieszczać zdjęcia wcale. Serio.

Na koniec sprawdź i popraw wszystkie błędy i literówki.

Jeśli chcesz zobaczyć jak wygląda dobre CV kliknij tutaj.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *