Menu Zamknij

Kluczowe cechy pracownika przyszłości.

Dwudziesty pierwszy wiek to nie tylko czas cyfryzacji ale również czas zmian w podejściu do procesu planowania kariery.

Dzięki rozwojowi technologii i dostępowi do nowoczesnych narzędzi pracy możemy zmieniać nasz sposób pracy na coraz bardziej niezależny.

Coraz więcej osób będzie pracowało inaczej niż dotychczas odrzucając ten najbardziej popularny sposób wypełniania obowiązków jakim jest etat i codzienna obecność w biurze.

Które umiejętności będą kluczowe na rynku pracy w niedalekiej przyszłości?

Nie daj się zaskoczyć i już dzisiaj rozwijaj te kluczowe cechy, które pomogą Ci sprostać nowym wyzwaniom zawodowym.

Rozwijaj je tak, abyś mogła je wykorzystać za 10 lat. Dzięki temu nowe wyzwania zawodowe nie będą stanowiły dla Ciebie problemu.

Które cechy są kluczowe?

Oto lista tych najważniejszych:

Postaw na elastyczność.

Coraz więcej osób odchodzi od tradycyjnego etatu na rzecz pracy jako wolny strzelec tzw. freelancer. To oczywiste, że praca przyszłości nie będzie polegała na siedzeniu 8 godzin za biurkiem wykonując mechanicznie te same zadania. Dlatego musisz być elastyczny, żeby nadążyć za tempem zmian zachodzącym na rynku pracy. Codzienna nauka nowych rzeczy będzie naturalnym elementem każdego dnia pracownika przyszłości. Szeroki dostęp do wielu kanałów informacji bardzo ułatwi to zadanie, dzięki temu przyswoisz ich znacznie więcej w krótszym czasie. Bardzo pomocne będzie wykorzystywanie wszelkich dostępnych narzędzi i ich coraz bardziej zaawansowanych funkcji. Już dzisiaj smartfon wykorzystywany jest niemal w każdej życiowej i zawodowej sytuacji.

Skoncentruj się na rozwoju.

Korzystanie z zaawansowanych narzędzi i rozwiązań technologicznych wymusi niejako konieczność ciągłego rozwoju zawodowego. Dlatego ucz się, poszerzaj własne horyzonty, tak aby nadążać za dynamicznie zmieniającym się światem. Solidne kwalifikacje dadzą Ci pewność siebie, a pewność siebie to solidny atrybut udanej kariery.

Innowacyjność odmieniaj przez wszystkie przypadki.

Linearny ( pionowy)przebieg kariery powoli odchodzi do lamusa. W zamian za to, coraz cześciej wymaga się od nas nieszablonowego myślenia , które będzie wyznaczało drogę naszego rozwoju.
Bycie innowacyjnym łatwo nam nie przychodzi ale wpływa pozytywnie na proces samorealizacji.
Musimy stawać się coraz bardziej innowacyjnymi jeśli chcemy pracować w świecie nieustającego postępu technologicznego. To bardzo ważna i ceniona przez pracodawców cecha pracownika przyszłości.

Zaakceptuj mobilność.

Mobilność rozumianą trochę inaczej niż przeniesienie się za pracą do innego miasta.
To oczywiście też jest ważne ale jako freelancer będziesz miała możliwość pracy w czasie i miejscu wyznaczonym przez Ciebie. Bardzo możliwe, że będziesz w podróży, na wycieczce albo w zupełnie odległym zakątku świata. Równocześnie będziesz chciała wiedzieć co się dzieje z „w pracy” i to będzie możliwe dzięki dostępowi do nowych technologii. Będziesz mogła mieć ciągłą kontrolę nad tym, co się dzieje w twojej pracy. A to wszystko dzięki specjalnym aplikacjom, coraz to bardziej zaawansowanym narzędziom i potężnemu Internetowi.

Popracuj nad komunikatywnością.

Nawet jeśli jesteś z natury mało komunikatywna to musisz to zmienić.
Pracownik przyszłości potrafi swobodnie wyrażać swoje myśli a także uważnie słuchać i wyciągać logiczne wnioski.
Ta cecha znajduje swoje potwierdzenie w codziennych obowiązkach. Jeśli masz problemy ze zrozumiałym formułowaniem swoich myśli, wyrażaniem swojego punktu widzenia to pracuj nad tym , codziennie.

Efektywność i szybkość w pakiecie z trafnym podejmowaniem decyzji.

W nowoczesnym świecie bardzo się liczy szybkie podejmowanie decyzji oraz efektywność w działaniu. Same chęci to za mało. Praca pod presją czasu to naturalny efekt rozwijającego się świata. Podejmowanie trafnych decyzji będzie łatwiejsze dzięki pomocy zaawansowanych narzędzi do zbierania analizy wielu różnorodnych danych.

Wielozadaniowość czyli multitasking.

To bardzo ważna i ceniona umiejętność pracownika przyszłości.
Konieczność zmiany zawodu, przebranżawianie się w trakcie kariery zawodowej stanie się całkowicie naturalnym zjawiskiem. Praca nad wieloma zadaniami równocześnie nie jest łatwa ale do zrobienia , dzięki możliwości korzystania ze zdobyczy technologii. Najmłodsze pokolenie Z na rynku pracy radzi sobie z tym w sposób naturalny.

Rozwijaj kreatywne myślenie.

Bycie kreatywnym to kolejna ważna cecha pracownika przyszłości, niezbędna aby radzić sobie z wyzwaniami które wynikają z pracy freelancera. Nie wystarczy już sama dostępność. Myślenie twórcze ma prowadzić do ciągłego rodzenia się nowych koncepcji, pomysłów, wynalazków.
Możesz je wyćwiczyć , jest wiele publikacji w Internecie na ten temat, skorzystaj i pracuj nad tym codziennie a efekty same cię zaskoczą.

Inspiruj innych do działania.

Pracownik przyszłości to nie samotnik a gracz zespołowy.
Korzystaj ze swojej wiedzy i dziel się z innymi, ucz młodszych kolegów, bądź dla nich wzorem.
Bądź gotowy w każdej chwili na rozwiązywanie coraz to nowych problemów.
Ucz się reagować właściwie na pojawiające się czasami kryzysy i zachęcaj innych do tego, aby uczyli się od Ciebie.
Gromadź swoją wiedzę w takim miejscu aby była łatwo dostępna dla innych.
Zdobytą wiedzę wcielaj w życie.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *